Family Finances I: Income, Taxes, Budgets, Buying…Note: Because of the diversity of grade-levels between the students enrolled in this class, this course will be taught in a one-room-school-style format. Group instruction will be given to all students. Additionally, class instruction will be given to students in turn, as needed. This is a scholastic blessing as lower grade level students are exposed to the principles of higher grade levels. And higher grade level students gain a good review of principles taught in lower grade levels. Studies have shown that students in a one-room-school-style environment actually learn more than students exposed only to their own grade-level instruction.

Math Course: (Meets Tuesdays and Thursdays from 9 AM to 10 AM). In this course, high school students will be taught consumer math, while students in Grades 6-8 will be taught their grade-level appropriate math course. There are 6 student workbooks per student which are designed to be completed over the course of the school year.

The following descriptions tell what will be taught in Consumer Math (High School):

  • Fractions, decimals, percents, and consumer applications of these…
  • ​Family Finances: Income, Taxes, Budgets, Buying, Insurance, Banking, Financial planning, Investments and Estates…
  • ​Construction and building math: measurement systems, area and volume, curved and straight boundaries…
  • Service occupational math: financial transactions, data interpretation, automotive, food, and personal services…


The following descriptions tell what will be taught in Grades 6-8 Math:

  • Whole numbers and their properties, operations and number patterns, introduction to Algebra… 
  • Data analysis: collecting and describing data, organizing data, displaying and interpreting data…
  • Decimals: decimal numbers, multiplying and dividing decimal numbers, the metric system…
  • Fractions: factors and fractions, the LCM and fractions, decimals and fractions…
  • Fraction operations: adding and subtracting fractions, multiplying and dividing fractions…
  • Ratio, proportion & percent …


Materials cost for this course: $62.00 (this one-time fee is due upon registration). This materials fee covers all the workbooks, handouts, and tests & quizzes for the course of the year.

Shauna Manfredine's Online Academy

MATH & Consumer Math 

(for Grades 6-12)

Copyright 2020-2021. Shauna Manfredine. All rights reserved